Hirscher získal glóbus za obrovský slalom, zvýšil náskok na Jansruda

14.03.2015 Celý región

Kranjska Gora 14. marca (TASR) - Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher získal druhýkrát v kariére malý krištáľový glóbus za obrovský slalom. Trofej si predčasne zaistil druhým miestom v sobotňajšej súťaži Svetového pohára v Kranjskej Gore, ktorú ovládol Francúz Alexis Pinturault. Hirscher má pred záverečným "obrákom" sezóny vo francúzskom Meribeli pred Pinturaultom nedostihnuteľný 185-bodový náskok.

V Kranjskej Gore triumf Pinturaulta

Pinturault bol v slovinskom stredisku jasným lídrom už po prvom kole a v druhom si svoje vedenie s prehľadom ustrážil, keď mal pred Hirscherom v cieli náskok 68 stotín sekundy. Tretie miesto obsadil ďalší Francúz Thomas Fanara (+0,93). Úradujúci majster sveta v obrovskom slalome Ted Ligety bol jediným, kto mohol Hirschera ohroziť, to by však musel vyhrať a spoliehať sa na zaváhanie rivala. Američan napokon skončil až štvrtý s mankom 1,88 na víťaza. Slovenský reprezentant Adam Žampa obsadil v prvom kole s mankom 3,76 sekundy 40. priečku a nezmestil sa do postupovej tridsiatky.

Pre Hirschera je to už štvrtá malá "guľa" v kariére, z toho druhá v technicky najnáročnejšej alpskej disciplíne. Dvadsaťšesťročný Rakúšan sa navyše priblížil aj k obhajobe veľkého glóbusu, v celkovej klasifikácii zvýšil náskok pred Nórom Kjetilom Jansrudom, ktorý v sobotu skončil až na 23. mieste, na 124 bodov. V nedeľňajšom slalome v Kranjskej Gore má Hirscher veľkú šancu svoje postavenie na čele poradia ešte upevniť.
Slovenský lyžiar Adam Žampa na trati v 1. kole obrovského slalomu Svetového pohára v slovinskej Kranjskej Gore.
.
Triumf po dvojročnej prestávke

Radosť mal aj Pinturault, ktorý v obrovskom slalome triumfoval po dvojročnej prestávke. Predtým naposledy zvíťazil vo februári 2013 v Garmisch-Partenkirchene. "Veľakrát som odvtedy stál na pódiu, no na víťazstvo som sa poriadne dlho načakal. Konečne sa mi podarilo zdolať Hirschera. V druhom kole to na zničenej trati nebolo jednoduché, musel som jazdiť s citom a dávať si pozor. Som veľmi šťastný," povedal Pinturault pre stanicu Eurosport.

obrovský slalom SP v Kranjskej Gore:

1. Alexis Pinturault (Fr.) 2:19,78 min (1:09,48-1:10,30), 2. Marcel Hirscher (Rak.) +0,68 (1:10,09-1:10,37), 3. Thomas Fanara (Fr.) +0,93 (1:10,29-1:10,42), 4. Ted Ligety (USA) +1,88, 5. Felix Neureuther (Nem.) +1,98, 6. Henrik Kristoffersen (Nór.) +2,01, 7. Roberto Nani (Tal.) +2,16, 8. Gino Caviezel (Švajč.) +2,45, 9. Philipp Schörghofer (Rak.) +2,50, 10. Davide Simoncelli (Tal.) +2,79, ..., 40. Adam ŽAMPA (SR) nepostúpil do 2. kola

Celkové poradie SP (po 32 súťažiach): 1. Hirscher 1208 bodov, 2. Kjetil Jansrud (Nór.) 1084, 3. Pinturault 862, 4. Neureuther 787, 5. Dominik Paris (Tal.) 745, 6. Matthias Mayer (Rak.) 699, ..., 76. Adam ŽAMPA 77

Poradie v obrovskom slalome (po 7. z 8 súťaží): 1. Hirscher 640 bodov, 2. Pinturault 455, 3. Ligety 422, 4. Fanara 270, 5. Fritz Dopfer (Nem.) 266, 6. Neureuther 247